Заседание на постоянната Комисия по заетост към ОСР на Софийска област във връзка с регионалната програма за заетост

BUSI 11Постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие на Софийска област класира подадените проекти от работодатели по схемите „Обучения и заетост” и „Обучения и заетост за младите хора” на днешното си, първо за 2017 година заседание. Проектите се финансират от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г.

Заседанието беше ръководено от Областния управител на Софийска област г-жа Росица Иванова, която след като отправи своите пожелания към членовете на Комисията по случай настъпването на Новата 2017 година, премина към дневния ред, според който подадените заявки от работодатели в Софийска област по двата проекта бяха класирани съгласно утвърдена методика. Областният управител сподели становището си по отношение на определената методика, която по-специално по първата схема „Обучения и заетост” дава предимство на фирмите, за сметка на общините, подали заявки за финансиране.

Тя информира също така, че на проведена предварителна работна среща с ръководството на РСЗ са обсъждани варианти за отделяне на финансов ресурс по вътрешни критерии на Комисията, произтичащи от приоритетните икономически сфери в Областната стратегия за развитие, за общините, които остават без финансиране по Програмата. След проверка, извършена от директора на Дирекция „Регионална служба по заетостта“-София г-жа Полина Маринова на национално ниво, стана ясно, че за съжаление към момента не би могъл да бъде отделен финансов ресурс по схема „Обучения и заетост“ за общините и следва да се прилагат одобрените критерии в методиката при класирането на кандидатите.

BUSI 22

На свой ред г-жа Маринова информира, че по схема „Обучения и заетост” са подадени общо 126 заявки, 50 от които ще бъдат удовлетворени спрямо наличните средства. Останалите ще бъдат предложени в резервен списък, в случай, че бъде отпуснат допълнителен финансов ресурс.

Членовете на комисията проведоха дискусия относно методиката, която по мнението на болшинството трябва да бъде разписана така, че заявките за разкриване на работни места, подадени от частния сектор и от общините, да бъдат класирани и оценявани като се даде приоритет на Областната стратегия за развитие, както и да бъде определен отделен финансов ресурс за публичния и за частния сектор по проекти по ОП РЧР 2014-2020 г., по които те са допустими работодатели. В тази връзка Постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие на Софийска област взе решение да излезе със свое предложение до Управляващия орган на ОП“РЧР“ 2014-2020 г. към МТСП за преработване на методиката за класиране и оценка на заявките.

BUSI 33

Областният управител подкрепи мненията и допълни, че ще предложи и Регионалният съвет за развитие на Югозападен район да излезе с подобно решение на следващото си заседание в края на месец януари, който също да внесе предложение в Комитета за наблюдение на ОП“РЧР“. Членовете на комисията пристъпиха към класирането на подадените заявки, съобразно с определения за Софийска област финансов ресурс в размер на 1 155 691 лв. за схема „Обучения и заетост“ и 1 462 064 лв. за схема „Обучения и заетост за младите хора“.

Общо 50 заявки за разкриване на работни места ще бъдат финансирани по схема „Обучения и заетост“, а останалите ще бъдат включени в резервен списък. Така

в Софийска област ще бъдат разкрити 137 работни места и назначени 27 наставници.

По схема „Обучения и заетост на младите хора“ ще бъдат финансирани всички подадени заявки – общо 83 на брой. Разкриват се 333 работни места с 82-ма наставници.