Заседание на Областния щаб за изпълнение на областния план за защита при бедствия запозна кметовете на общините в Софийска област с указание на „Съвета за намаляване на риска от бедствие“ към Министерски съвет
На заседанието на областния щаб за изпълнение на областния план за защита при бедствия, под ръководството на заместник-областния управител на Софийска област Галя Георгиева, кметовете на общините в Софийска област бяха запознати с указание на „Съвета за намаляване на риска от бедствие“ към Министерски съвет за подпомагане формирането и осъществяването на държавната политика в областта на защитата при бедствие и новата структура на „Плана за защита при бедствие“.
От регионалната дирекция на ПБЗН запознаха кметовете с указанията на Министерски съвет. ПБЗН акцентираха, че при изготвяне на плановете задължително се определят целите, опасностите при бедствия, редът за ранно предупреждаване. Особено важен е и редът за обявяване на бедствено положение. Очаква се с това да се направи описание какво може да се случи, какви са последствията от бедствията, задачите необходими за справяне с бедствените задачи и как ще бъдат изпълнени.
Управлението на риска от бедствия се осъществява чрез превенция, въздействие върху тях, готовност, реагиране и възстановяване, акцентираха от ПБЗН.
Кметовете на общините бяха запознати и със структурата и изискванията на „Външен авариен план“ на община, съгласно изискванията на Закона за опазване на околната среда и Наредбата за предотвратяване на големи аварии с опасни вещества и ограничаване на последствията от тях.
От РИОСВ-София разясниха някои указания относно външните аварийни планове на предприятията с висок рисков потенциал.
РИОСВ обърнаха специално внимание върху директивите на ЕС, наречени „Севезо“ по името на химически завод в Италия, в който е станала авария ,и заради който са въведени директивите за да не се стига до подобни инциденти. Предприятията с рисков потенциал са наречени предприятия „Севезо“.
Дванадесет са предприятията „Севезо“ на територията на Софийска област, като 11 се проверяват от РИОСВ, а заводът в Костенец е военен и се проверява от друг орган, съобщиха от РИОСВ.
Общините с висок рисков потенциал са длъжни да изготвят външен авариен план.